Burun Tıkanıklığına Çözüm

Burun tıkanıklığına çözüm arayışı özellikle kış günlerinde oldukça fazla. Fiziksel olarak fazlasıyla rahatsız eden bu durum ruhsal açıdan da insanı sıkıyor.

Burun tıkanıklığının sebepleri arasında genellikle grip, nezle gibi basit sorunlar sebep olabiliyorken; sinüs iltihabı, iltihaplanma ve alerji kaynaklı olan burun akıntıları da olabiliyor.

Bebeklerde burun tıkanıklığı daha az görülse de yetişkin ve çocuklara göre daha uğraştırıcı bir rahatsızlık olmaktadır. Bebeklerde burun tıkanıklığının ciddi tehlikeleri de bulunmaktadır.

Burun tıkanıklığına genel olarak hapşırma, öksürük, baş ve sinüs ağrıları, göz ve burundan sıvı akışı, hafif ateş ve gece horlaması gibi rahatsızlıklar eşlik edebilir.

Burun tıkanıklığı tedavi edilmezse ne yazık ki bu problemin sonu kulak enfeksiyonu gibi ciddi rahatsızlıklara varabilir.

Peki burun tıkanıklığı nasıl açılır, burundaki tıkanıklık nasıl geçirilir?

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir Evde Çözüm

Burun tıkanıklığına bitkisel çözümler uygulayabilir ve burun tıkanıklığını ortadan kaldırabilirsiniz.

Burun tıkanıklığına elma sirkesi

Yüksek potasyum içeriğine sahip olan elma sirkesi, burundaki mukusun incelmesini sağladığından dolayı bu mukusun vücuttan kolay atılmasını da sağlıyor. Nefes almada rahatlık sunan elma sirkesi ayrıca mikrop ve virüsleri yok ettiğinden dolayı tekrar mukus oluşumun da önüne geçiyor.

Burun tıkanıklığına sirke tedavisi sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Bir bardak ılık suyun içine bir yemek kaşığı sirke ve bir tatlı kaşığı bal ilave ederek karıştırın. Elde ettiğiniz bu karışımdan günde iki kere için.

Bunun haricinde dilerseniz bir bardak suya 2 tatlı kaşığı sirkeyi koyup, bu karışımı burnunuza çekin. Sonrasında ise yıkayın.

Burun tıkanıklığına zeytinyağı

Burun tıkanıklığına zeytinyağı damlatarak burun tıkanıklığını giderebilirsiniz. Burun deliklerine damlatacağınız zeytinyağı ile tıkanıklık kolay bir şekilde açılacaktır. Ne kadar çok damlatırsanız o kadar daha çabuk açılacaktır mantığı ile zeytinyağını burnunuza çok fazla damlatmayın.

Burun tıkanıklığına soğan

Burun tıkanıklığına soğan gerçekten etkili bir doğal yöntemdir. Soğanın içerisindeki sülfür burun akıntısına neden olmaktadır. Soğanı ikiye bölerek 5 dakika kadar koklayın. Burnunuzun rahatladığını göreceksiniz.

Burun tıkanıklığına limon

Burun tıkanıklığına limon ile çare bulabilirsiniz. Limonun hoş kokusunun yanı sıra anti-bakteriyel özelliği de bulunmaktadır. Odanızda yarım limonu kesip yatın. Hem havadaki kötü kokuyu hemde mikrop ve bakterileri temizler. Ayrıca limonu bu yöntemle kullandığınız zaman burun tıkanıklığına da iyi gelmektedir.

Burun tıkanıklığına buhar tedavisi

Buhar teneffüsü yapmak en etkili burun açma yöntemlerinden biridir. İsterseniz sıcak su ile yapacağınız, isterseniz de uçucu yağlar aracılığı ile yapacağını buhar teneffüsü burun tıkanmasını en hızlı açan şeyler arasındadır.

Buhar tedavisi yani teneffüsü yapmak burundaki kanalları nemlendirirken aynı zamanda kan dolaşımını hızlandırarak mukusun boşaltılmasını sağlar.

Burundaki Siyah Noktalar Nasıl Geçer?

5-6 litre kadar suyu bir tencerede kaynattıktan sonra içerisine nane yağı, viks veya okaliptüs yağı ekleyin. Başınızın üzerine bir havlu atarak yüzünüzü 7-8 dakika kadar bu suyun buharına tutun.

Bu uygulamayı günde 2-4 defa uygulayabilirsiniz. Ancak bu uygulama hamile kadınlarda, çocuklarda, tansiyon hastalarında ve kalp rahatsızlıkları bulunan kişilerde uygulanmamalıdır.

Burun tıkanıklığına tuzlu su

Bir bardak sıcak suyun içerisine yarım çay kaşığı karbonat, bir tatlı kaşığı tuz atarak karıştırın. Suyun ısısı yüzünüzü yakmayacak kadar olduğunda karışımı bir şırınganın içine alarak burnunuza sıkın. Sonrasında ise burnunuzu temizleyin. Bu uygulamayı suyu avucunuza alarak burnunuza çekip de yapabilirsiniz. Günde 2-3 kez uygulamanızda herhangi bir sakınca yoktur.

Burun tıkanıklığına sıcak kompres

Sıcak kompres tıpkı buhar tedavisi gibi kan damalarını genişletir ve burundaki sıvının incelmesini sağlayarak boşaltımını kolaylaştırır. Isıttığınız bir miktar suya bir havlu ya da bezi batırın. Bu sıcak bez ya da havluyu kaşlarınızı, sinüslerinizi ve burnunuzu örtecek şekilde yüzünüze yerleştirin. Bu şekilde bir süre uzanıp yatın.

Burun tıkanıklığına zencefil çayı

Zencefil içerisinde gingerol olarak bilinen ve anti-inflamutuar özelliğe sahip bileşenler vardır. Bu bileşenler sayesinde burundaki mukus akışkanlığı artar, boğaz enfeksiyonları giderilir, geniz kanallarında açılma gerçekleşir.

Zencefille burun tıkanıklığını açmak için bunu aktarlardan toz şeklinde veya kök şeklinde alabilirsiniz. 2 bardak suyu bir kapta kaynattıktan sonra içesine toz halinde 2 tatlı kaşığı zencefil atabilirsiniz veya kök şeklinde aldıysanız da bıçakla dilimlenmiş olan el ayası kadar zencefili bu suyun içine atın.

Karışımları 10 dakika demledikten sonra için. Kalanını ise sıcak kompres uygulaması gibi burnunuzun üzerine koyun.

Burun tıkanıklığına masaj

Birçok cilt ve vücut problemini ortadan kaldıran masaj, burun tıkanıklığında da oldukça işe yarıyor. Bölgedeki kan akışını hızlandıran masaj, bölgedeki iltihabın böbreklere iletilmesini sağlayarak, buradan dışarı atılmasına yardımcı oluyor.

Bir yemek kaşığı hardal yağı, nane yağı ve zeytinyağını bir kaba alarak ısıtın. Cildinizde tahriş oluşturmayacak sıcaklığa ulaştığında ise bu yağı burun çevresi ve kaş üstlerine sürün. Bölgeye hafif hafif de masaj yapın. Burnunuzun en üst kısmına yani gözlerinize en yakın olan kısma 20 saniye baskı uygulayıp, sonrasında bırakın. Bunları yaparken de ağzınızdan nefes alın.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığına Çözüm

Bebeklerde burun tıkanıklığına çözüm olarak araştırma yapamadan önce, bebeklerde burun tıkanıklığı neden olur konusunu bilmeniz daha faydalı olacaktır. Burun tıkanıklığını engelleme her zaman çözüm bulmaktan daha önemli bir detaydır. Burun tıkanıklığına karşı alacağınız önlemler sayesinde nefes alıp vermenizde o kadar rahat olacaktır.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Neden Olur

  • Üst solunum yolu enfeksiyonları olan soğuk algınlığı, grip ve nezle bebeklerdeki en büyük burun tıkanıklıkları sebeplerinin başında gelir.
  • Alerjik sebepler. Doğada bulunan çiçeklerin polenleri buruna, sinüse, boğaza ve göze kaçtığı anda bebeklerde burunda tıkanıklığa sebep olur. Bebeklerde alerji sonucu meydana gelen burun tıkanıklığı gibi durumlarda hapşırma, kaşıntı, öksürme, gözlerde sulanma ve kırmızılaşma gibi belirtiler meydana gelir.
  • Bebeklerde burun tıkanıklığı bazı durumlarda kozmetik ürünlerden de gerçekleşebilir.
  • Sigara dumanı bebeklerde bir diğer tıkanıklık sebebi olabilir.
  • Çevrede bulunan toz ve duman da bebeklerde burun tıkanıklığına yol açar.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır

Bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl açılır sorusuna verilecek bir çok cevap bulunmaktadır.

Bebeklerde burun tıkanıklığına anne sütü

Bebeklerde burun tıkanıklığına anne sütü kadar etkili hiç bir ilaç yoktur. Anne sütünün içindeki besinler ve antikorlar olması bebeğin bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamaktadır. Bebekler çok çabuk hasta olabileceğinden dolayı iyi bir bağışıklık sistemine sahip olmaları gerekmektedir.

Bu yüzden anne sütünün önemi bir kez daha ne kadar önemli olduğunu belirtmiş olduk.

Bebeklerde burun tıkanıklığına soğan

Bebeklerde burun tıkanıklığına soğan çok etkili bir yöntemdir. Eski ve ilkel bir yöntem olduğu da bebek sağlığı örgütü tarafından da onaylanmıştır.

Soğanı bir tabağa doğrayıp bebek beşiğinin yakınına koyun. Soğanın içerisinde bulunan sülfür sayesinde bebeklerin burnunun içindeki sümük sıvılaşıp akmaya başlayacaktır.

Bebeklerde burun tıkanıklığına tereyağı

Bebeklerde burun tıkanıklığına tereyağı ilk etapta biraz garip gelecektir. Ancak burnu tıkalı olan bebeklerin burunlarına mercimek büyüklüğünde tereyağı sürüldüğünü ve çok etkili olduğu gözlemlenmiştir.

Kulak çöpünün ucuyla mercimek büyüklüğünde sürün. Tereyağı burnun içinde eridikçe nemlendiriyor ve sümüğün dışarı daha rahat atılmasını sağlamaktadır.

Bebeklerde burun tıkanıklığına tuz

Bebeklerde burun tıkanıklığına tuz ile suyu yapabilirsiniz. Evde yapabileceğiniz bu solüsyon sayesinde bebeğinizin burnundaki sümüğün dışarı atılmasını sağlarsınız.

1 çay kaşığı tuzu bir su bardağı içerisine dökün. Üzerine ılık su ekleyin. İyice karıştırın. Bebeğinizi sırtüstü yatırın ve burnuna 1-2 damla kadar damlatın. Daha yaklaşık 1 dakika kadar bekledikten sonra bebeğinizi yüz üstü çevirin ve burnundaki sümük dışarı aktığını gözlemleyin.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Papatya Çayının Faydaları

Balık Yağının Faydaları

Üzüm Çekirdeği Yağının Faydaları


 

Hakkında Bakımlı Ve Sağlıklı

Kontrol et

bacak inceltme hareketleri

Bacak İnceltme Hareketleri

İster yaz ister kış olsun, kısa etekler, tight ve dar pantolonlar moda oldukça ince bacakların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir