Kedi Otu

Kedi otu çayı, kedi otu kapsülü, kedi otu spreyi ve kedi otu hapı gibi çeşitli tüketimleri bulunan kedi otu, pembe ve beyaz mis kokulu çiçeklere sahiptir. Kedi otu çok sevimli bir isim gibi gelmese de bilimsel olarak Valeriana Officinalis’tir.

Kedi otunun kokusu farklı ve çok da hoş olmayan bir kokudur. Ancak kedi otunun faydaları ikinci yüzyıldan bu yana bilinmektedir. Çeşitli sorunlara karşı kullanılan kedi otu veya kedi otu kökü en çok uykusuzluk problemi için kullanılmaktadır.

Kedi Otunun Faydaları

Kedi otu faydası sayılamayacak kadar çok olan bir bitki türüdür. Ancak belli başlı etkisini gösterdiği şeyler var. Sinir sistemini yatıştırmaya yardımcı olan kedi otu, yüksek tansiyonu düşürür, uykusuzluğu önler, kalp sağlığını korur, adet kramplarını azaltır, migren ve baş ağrısını rahatlatır ve bel ağrısını hafifletir.

  • Sinir Sistemini Sakinleştirir

Sinir sistemi üzerinde etki yaratarak sinirlerin rahatlamasını sağlayan kedi otu, sinirlerin yatıştırılması için sıklıkla kullanılıyor. Ayrıca günümüzde yapılan araştırmalar kedi otunun panik atağı önlediğini de kanıtlıyor. Bunun yanında uyku kalitesini artırıcı etkisi de bulunuyor.

– 2 tatlı kaşığı dilimlenmiş kedi otunu bir soğuk su dolu kabın içerisine atın ve 8 ile 10 saat kadar bekleyin. Ardından süzün. Bu süzdüğünüz suyu gün boyu için

– Buna alternatif olarak da doktorunuza danıştıktan sonra 400-900 miligramlık kedi otu özünü yatmadan birkaç saat önce vitamin ilacı olarak da alabilirsiniz.

  • Yüksek Tansiyonu Düşürür

Kedi otunun yararlarından biri de idrar önlemek ve tansiyonu düşürmektir. Kan basıncını azaltmaya yardımcı olan kedi otu, bu etkisi ile endişe ve stresi azaltarak da kan basıncını düzenliyor.

  • Uykusuzluğu Önler

Uykusuzluk problemi içi en çok kullanılan yöntemlerden biri kedi otu bitkisidir. Sakinleştirici ve yatıştırıcı özellikleriyle bilinen kedi otu bitkisi vücudunuzda rahatlama hissi uyandırarak daha derin bir uyku uyumanızı sağlar.

-Bir bardak sıcak suyun içine bir tatlı kaşığı kurutulmuş kedi otunu koyun. Üzerini kapattıktan sonra 15 dakika demlenmesini bekleyin. Süzün ve dilerseniz bir miktar balla tatlandırın. Soğumadan sıcak şekilde için. Uyumadan 1 saat önce yaparsanız etkisini daha iyi görebilirsiniz.

-Yine alternatif olarak bunun yerine kedi otu özü vitaminini kullanabilirsiniz.

  • Kalp Sağlığını Korur

Kalp ve damar sağlığını koruyan kedi otu, kan damarlarınızın daha güçlü olmasını sağlarken, elastikiyetinin artmasına da yardımcı olur. Kan basıncını düzenleyici etkisiyle yüksek tansiyonu düşürürken kalp sağlığını da korur.

  • Adet Kramplarını Azaltır

Kadınlar arasındaki belki de en yaygın sorunlardandır adet krampları. Adet kramplarına iyi gelen şeyler arasında kedi otu da bulunmaktadır. Spazm önleyici ve yatıştırıcı özellikleriyle bilinen kedi otu, ağrının ve kasılmaların azalmasını sağlayarak adet sancılarını ilaç kullanmadan geçiriyor.

  • Migren ve Baş Ağrılarını Rahatlatır

Yatıştırıcı ve rahatlatıcı etkisiyle bilinen kedi otu, stres ve endişe sonucunda oluşan baş ağrılarını ve migreni önlemekte de kullanılıyor.

Baş Ağrısına İyi Gelen İlaçlar

  • Bel Ağrısına İyi Gelir

Kedi otu kökü bel ağrısının tedavisinde fazlaca kullanılıyor. Sinirlerin açılmasını sağlamasıyla sinir sıkışıklıklarını gidererek bel ağrısının ortadan kalmasını sağlıyor.

–  1 bardak kedi otu çayını demleyip içerek bel ağrısından kurtulmak için keskin adımlar atabilirsiniz.

Kedi Otu Çayı Nasıl Kullanılır?

Kedi otu çayı kullananlar bu konudaki memnuniyetini fazlasıyla dile getiriyor. Birçok derde derman olan bu bitki ile birçok sorununuza çözüm bulabilirsiniz. Kedi otu İbrahim Saraçoğlu tarafından da tavsiye edilen bir bitki olduğundan rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Kedi otu dört şekilde kullanılabiliyor. Kedi otu özü, kedi otu hapı, kedi otu spreyi ve kedi otu çayı olarak kullanılıyor. Doktor kontrolünde kullanacağınız bu bitkinin çayı 1 tatlı kaşığı kedi otu çayını bir bardak sıcak su içinde demleyerek tüketiliyor.

Kedi Otu Çayı Nasıl Yapılır?

Kedi otu çayı nasıl kullanılır ve kedi otu çayı nasıl yapılır sorularına cevap verelim. 2-3 gram kurutulmuş kedi otunu (yani hemen hemen 1 tatlı kaşığına denk geliyor) 1 bardak kaynayan suya ekleyin. 5 ile 10 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Sonrasında ise soğutmadan için.

Şimdi gelelim kedi otu hapı nasıl kullanılır sorusuna. Kedi otu hapını yatmadan bir saat önce içerek kullanabilirsiniz.

Kedi Otunun Yan Etkileri

Birçok problem için kullanılan bu bitkinin dozajı çok önemlidir. Doğru dozajda tüketilmesi gereken bu bitkinin çok kullanılması halinde net yan etkileri vardır. Kedi otunun zararları ise yan etkileri ile sınırlı. Kedi otu yan etkilerini ise şöyle sıralayabiliriz;

–  Kedi otu 2 ile 3 haftadan fazla tüketilmemelidir. Bu süreden daha uzun kullanıldığında baş ağrılarına ve depresyona neden olabiliyor. Ayrıca uzun süreli kullanımlarda insanlarda yoksunluk sendromuna da neden olabiliyor.

–  İnsanların %5 ile %7’sinde tam tersi etkiler gösterebiliyor. Bu etkiler arasında rahatlayamama, sersemlik, baş dönmesi ve uykusuzluk gibi görünüyor.

– Uyku ilaçları ile kullanıldığında ise yorgunluk gibi sorunlar ortaya çıkarabilir.

– Alkol ile birlikte tüketildiğinde kedi otu alkolün etkisini artırır ve daha fazla baş dönmesiyle sersemliğe yol açar. Yani kedi otu kafa yapar mı sorusunun cevabı alkol ile kullanıldığı takdirde evet 🙂 .

Kedi otu hamilelikte veya hamilelik şüphesi duyulduğunda kullanılmamalıdır. Ayrıca hamilelik planınız varsa da kullanmamanız tavsiye edilir.

Kedi Otu Nerede Satılır?

Gelelim kedi otu nerede satılır, kedi otu nasıl alınır sorularının cevaplarına. Kedi otu kapsülü eczaneden alınabildiği gibi e-ticaret sitelerinden de temin edilebiliyor. Kedi otu çayı ise aktarlarda bulunuyor ancak bazı market raflarında da karşılaşmak mümkün. Nerden almak isteyeceğiniz tamamen size kalmış.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Pharmaton Faydaları Nelerdir?

Pirinç Suyunun Cilde Faydaları Nelerdir?

Balık Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?


 

Hakkında Bakımlı Ve Sağlıklı

Kontrol et

Aynısefa Yağı Nasıl Yapılır

Aynısefa Yağı Ne İşe Yarar? Kullanımı Ve Faydaları

Aynısefa yağı, gündeme tırnak mantarını tedavi etmesiyle gelmiş bitkisel bir üründür. Aynısefa yağı, sadece tırnak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir