Merhem

Merhem ve Krem Arasındaki Fark Nedir?

Bütün insanların hemen hemen ezbere kullandığı cilt bakımı ürünü olan kremleri muhakkak vardır. Ayrıca sağlık sorunu olan deri hastalıklarına, yanıklara, alerjik reaksiyonlara karşı doktorların reçeteye yazdığı kremler bulunuyor.

Günümüzde merhem ve krem ayrımı yapmadan genel olarak hepsine krem diye hitap etmekteyiz. Krem merhem ve pomad terimleri arasındaki fark nedir? Sorusuna cevaben ürünün belirli bir özelliğini işaret etmesinde değişik alanlarda kullanılacağını açıklayan ve belirleyici olan farklarını anlamamıza katkı sağlayan etkendir diyebiliriz.

Merhem, Krem ve Pomad Arasındaki Farklar

Öncelikle krem ve merhem arasındaki farkı belirtelim. Kremin yapısı gereği daha sıvı ve jel şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Merhem ise hastalıkların tedavisinde kullanılma yönünden çoğunluk taşıdığı için daha yoğun ve yağlı gibi bir maddeden oluşuyor.

Arko Krem
Arko Krem

Buradaki amaç derinin içine nüfus etmesini sağlayarak hastalığın çözümünü kolaylaştırmaktır. Daha kolay anlaşılması için merhem ve pomad terimleri arasındaki farklılıklar hakkında geniş bir pencereden maddeler halinde bakalım.

  • Kremlerin kullanım alanı genelde kozmetik sektöründe daha yaygındır. Merhem ise hastalıkları tedavi etme amacıyla eczaneden alınan ürünlerdir.
  • Merhem, kıvamı ve yapısı yoğun olduğu için herhangi bir rahatsızlık hissedilen bölgeye sürüldüğünde cildin içine nüfuz ederek tedavi edebiliyor. Krem ise, cilt bakım ürünleri olarak kullanıldığından dolayı derinin üstünde kalarak cildi tedavi ediyor diyebiliriz.
  • Merhemler tedavi edici özelliğe sahip olduğu kadar bir de dezavantaja sahip. Kullanıldığı bölgede yağımsı bir etki bıraktığı için ciltte toz toplaması, lekelenme gibi olaylar olabiliyor. Yıkanma sırasında kremlere göre ciltten zor ayrılabiliyor.
  • Merhemler doktor reçetesi ile alınırken kremleri doktor tavsiyesine ve reçetesine ihtiyaç duyulmadan herhangi bir yerden alabilirsiniz.
  • Kremlerde cilt reaksiyonu olan alerji göstergesi olmadığı sürece fazla kullanıldığı durumlarda zararı olmayacağı gibi merhemler de bu durum farklıdır. Doz aşımı olduğunda ciltte soyulmalar, kızarıklık ve kaşıntı gibi reaksiyonlarla karşı karşıya gelme ihtimali çok yüksektir.
  • Merhemler, kullanılacağı alana bağlı olarak içinde bulunan maddeler sebebiyle farklı renklerde bulunabiliyor. Kremler ise genelde hep beyaz rengindedir. Renk literatürüne geçen kremin rengi, renklerin içinde yer alan krem rengi olarak anılmaya devam ediyor.
  • Kremleri hamilelerin kullanımı açısından zararlı olmadığı için kullanılmasında sakınca görülmüyor. Fakat merhemler doktor tavsiyesi olmadan kullanımı bebeğe zarar verebileceğinden ötürü sakıncalı olabilir.

Krem ve pomad merhem arasındaki fark önceden aynı olduğu zannediliyordu. Fakat krem sadece kozmetik alanda kullanıldığı için herhangi bir tedavi özelliğine sahip değildir. Pomad ve merhemlerin içeriği yağdan oluştuğu için cilt tarafından emilimi hızlı ve kolay olması ile hastalıkları tedavi edici özelliğe sahiptir.

Hatta bazı insanların merhem kelimesinin eski bir kelime olduğunu şimdilerde ise buna krem denildiğini zannediyorlar. Krem ve merhemin aynı işlevi gördüğüne dair düşünceleri mevcuttur.

Krem ve Merhem Aynı Anda Kullanılabilir Mi?

Krem kullanıcıların aklındaki sorulardan birisi de krem ve pomad merhem aynı anda kullanılabilir mi? olmuştur. Buna vereceğimiz cevap çok açık olup hayır kelimesidir. Peki, neden hayır? Çünkü kremler isteğe göre kullanılabildiği için merhem kullanacağınız bölgeye sürmeniz halinde merhemin cilt altına emilimini zorlaştırabileceği gibi faydasını göremezsiniz.

Madecassol Merhem
Madecassol Merhem

Bunun yanında ikisinin aynı bölgeye uygulanması halinde neler ortaya çıkabileceği konusunda bilgi sahibi olunmadığı için ciltte reaksiyonlara sebep olabilir. Böyle durumlarla karşılaşmamak için her zaman önce doktorunuza sormayı ihmal etmeyin.

Krem ve Merhem Örnekleri

Arko krem: Çok eskiden beri kullanılan cilt bakım kremlerinden birisidir. Ciltte meydana gelen nem kaybı ve cilt kuruluğuna iyi geldiği biliniyor.

Fito Krem: Deri üstünde meydana gelen ufak tefek yaralanmalarda kullanılan harici bir kremdir.

Flexo Jel: Kas ve eklem ağrılarında kullanılan merhem çeşididir. Deri ile temas edildikten sonra hemen emilerek ağrılı olan bölgeyi rahatlatmayı sağlıyor.

Hametan Pomad: Yanık ve çok ciddi yaralanmalar da kullanılmasıyla bilinen pomad çeşidi bir merhemdir.

Bepantol: Cilt bakım ürünlerinde kullanılan krem çeşididir.

Bepanthen: Pişik kremi olmasıyla bilinmesine rağmen krem veya merhem olarak iki şekilde adlandırılabilir. Kıvamı yoğun olması ve tedavi edici özelliğine de sahip olması sebebiyle daha çok merhem olarak söylenmesi doğru olur.

Hakkında Bakımlı Ve Sağlıklı

Kontrol et

Makat Çatlağı Kremi

Makat Çatlağı Kremi Olarak Kullanılabilecek Merhemler

Anal fissür, anal bölgede ağrı ve acının yaşanmasına neden olan bir rahatsızlıktır. Genelde makat çatlağı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir